Pesquisar este blog

Translate

segunda-feira, 19 de março de 2012

Prywatność osobista nie istnieje i zanika jeszcze bardziej dzięki nanotechnologii

Aktualności - Newsy
Wpisany przez Grzegorz Skrzypczyk



Wyobraźcie sobie, że niewidzialny dla oka szpieg odnajduje wasze dane takie jak: nazwisko, adres, paszport, prawo jazdy, pesel, stan zdrowia, preferencje zakupowe lub historia odwiedzanych stron internetowych, a także cokolwiek innego, co ma wpływ na wasze codzienne życie. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu nanotechnologii.

Od ataku z 11 września 2001 r. w przemyśle szpiegowskim nastąpiło pozimnowojenne ożywienie dzięki projektom, których realizacja ciągle była odkładana na później, a teraz nastąpił czas na nie.


Na przykład, DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency ) inwestuje fundusze w nanoinformatykę, ponieważ NSA (National Security Agency ) szuka szybszych sposobów na łamanie kodów. Aż do teraz NSA mogło złamać jedynie do 140 głównych kodowań liczbowych i każdy zestaw deszyfrujący musiał być wykonany seryjnie.

Wymagania NSA co do procesorów, które mogą wykonywać równocześnie ilość zadań aż do nieskończoności, stanowią obliczenia równoległe (łączenie paru procesorów). Nanotechnologia może być jedyną pomocą we wprowadzaniu kwantowych obliczeń w takich okolicznościach.
Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) na Carnegie Mellon University skopiowali kwantowe obliczenia ze światłem już w 2001 r., co uczyniło zadania obliczeniowe znacznie łatwiejszymi. Nanorurki i nanoprzewody są już opracowywane i ruszają do produkcji przemysłowej.

Nawet bez nanotechnologii wojsku udało się stworzyć mikroskopijny Smartdust, zaprogramowany system wielu drobnych sensorów, robotów lub innych urządzeń mogących wykryć światło, temperaturę, drgania, magnetyzm, chemikalia lub mogący monitorować aktywność audiowizualną. Kamera wideo ze skomputeryzowanym zespołem przewodów elektrycznych może być dopasowana do chipu za niewielką kwotę.
Te chipy mogą być zainstalowane gdziekolwiek, co czyni wszędobylskie szpiegowanie rzeczywistością. Jednakże niewidzialna inwigilacja jest możliwa gdy nanoinformatyka, nanonapęd i robotyka są ze sobą łączone.

D-Wave jest pierwszą firmą zajmującą się obliczeniami kwantowym i dostarczającą kwantowe systemy przetwarzania dla Lockheed Martin Corporation w maju 2011 r.

Vern Brownell, prezes i dyrektor wykonawczy D-Wave powiedział w oświadczeniu: „Lockheed będzie współpracował aby uzyskać korzyści platformy sprzętowej na podstawie procesora wykorzystującego kwantowe wyżarzanie, co było użyte przy najbardziej wymagających problemach z obliczeniami. Nasze połączone siły zapewnią chłonność innowacji potrzebnych do uporania się z ważnymi i nierozwiązanymi problemami obliczeniowymi dnia dzisiejszego i jutrzejszego.”

Fonte: NanoNet