Pesquisar este blog

Translate

terça-feira, 13 de março de 2012

Chiny gwałtownie wyprzedzają Indie w nanotechnologii – czy to rzeczywiście istotne?


Wpisany przez Magdalena Deja   

altNie ma pewności, dlaczego nagle powstał szum wokół tak zwanego wyścigu nanotechnologicznego. Osobie obserwującej rozwój nanotechnologii mogłoby się wydawać, że naukowcy z całego świata pracują nad swoimi badaniami i publikują je w czasopismach. Następnie inni naukowcy zapoznają się z opublikowanymi materiałami i na ich podstawie opracowują swoje badania itd. Niezrozumiałe jest, w jaki sposób takie działania przekładają się na rywalizację pomiędzy krajami, jednak niektóre z nich wydają się być tym współzawodnictwem niezmiernie zaabsorbowane.
Najnowsze wiadomości wskazują na to, że Chiny znacząco „wybiły się” przed Indie w badaniach nanotechnologicznych. Oba wspomniane kraje prawie zawsze pojawiają się w dyskusjach dotyczących wyścigu nanotechnologicznego – tego się od nich oczekuje. Ponadto, Chiny i Indie reprezentują dwie z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, przy czym oba państwa największy nacisk położyły na rozwój technologiczny.

Jednakże nie należy przyjmować, iż rozwój tych krajów w dziedzinie nanotechnologii powinien być alarmujący dla Europy, Ameryki Północnej czy innych zaawansowanych technologicznie krajów OECD (Organization for Economic Cooperation and Development). Jednego dnia wydaje się, że któryś z tych krajów (w tym przypadku Chiny) prowadzi, następnego dnia sytuacja ulega zmianie.

Najnowsze badania opublikowane w Scientometrics, oprócz ujęcia ilościowego dotyczącego na przykład opublikowanych przez dany kraj artykułów, ukazują inny, interesujący fakt. Mianowicie wydaje się, że Chiny w swoich nanotechnologicznych badaniach skupiają się na nanomateriałach i ich zastosowaniach. Natomiast Indie zajmują się poszukiwaniami rozwiązań dotyczących ich własnych problemów rozwojowych, takich jak brak czystej wody pitnej.

Osobom obserwującym ten wyścig może wydawać się niejasne, czy badania prowadzone przez Chiny czynią je bardziej zaawansowanymi w rozwoju nanotechnologii. Ponadto można zauważyć, że niepotrzebnie wyizolowano badania tych krajów, ponieważ Indie, które przez rozwój nanotechnologii poszukują rozwiązania dotyczącego wody pitnej, będą wyraźnie potrzebowały wcześniej wspomnianych nanomateriałów i ich zastosowań. Przypuszczalnie to, co usiłowano pokazać przez wyniki badań, to fakt, iż podejście Chin do rozwoju nanomateriałów jest bardziej planowe.

Mimo wszystko, należy zauważyć, że tym, co liczy się najbardziej, jest wpływ, jaki nanotechnologia może mieć na dany kraj lub życie w nim.Cientifica bada ten wpływ na własny sposób. Ostatecznie jest możliwe, że wpływ odczuwany przez Chiny i Indie może w ogóle nie wywodzić się z badań nanotechnologicznych prowadzonych w tych krajach, a z zupełnie innego miejsca na świecie. To pozwala na zadanie pytania, czy doszukiwanie się, jakie badania zostały opublikowane przez dany kraj, jest istotne.

Fonte: NanoNet