Pesquisar este blog

Translate

terça-feira, 17 de julho de 2012

Nanodiamentowy proszek do prania

Wpisany przez Joanna Obruśnik

alt 
Naukowcy z University of Warwick i Aston University odkryli, że nanodiamenty (nanoskalowe fragmenty węgla) ułatwiają usuwanie skrystalizowanego tłuszczu z powierzchni. Celem projektu badawczego naukowców jest ulepszenie właściwości proszku do prania tak, aby był on w stanie usuwać brud w przyjaznych środowisku niskich temperaturach.
Rozwiąże to problem konsumentów robiących pranie w temperaturze 60 – 80oC ponad 80 razy rocznie. Niektóre plamy brudu i tłuszczu, nawet przy stosowaniu biologicznie zaawansowanych proszków do prania, ciężko jest usunąć w niskich temperaturach.

Naukowcy z obydwu uczelni połączyli swoje siły, aby odkryć sposób obniżenia sporego nakładu energii charakterystycznego dla prania w wysokich temperaturach. Projekt został zasponsorowany przez P&G oraz UK Engineering and Physical Research Council.

Zespół odkrył, że diamenty o objętości 5 nm, w połączeniu z molekułami jednego z komercyjnych proszków do prania, usuwały dwuwarstwowy tłuszcz w temperaturze 25oC. Nanodiamenty mogą rozpuścić trudne do usunięcia plamy tłuszczu nawet w 15oC.


Fonte: Nanonet